Kahramanmaraş Yerel Demokrasi Masası yerelin sivil toplum nabzını tutmaya devam ediyor.

Grup Genç Kahramanlar olarak sekreteryasını üstlendiğimiz Kahramanmaraş Yerel Demokrasi Masası Platfromu; yaklaşan yerel seçimler öncesi ADAY-STK Buluşmaları düzenlemek  için üç hafta boyunca çalışmalar sürdürdü. Platform üyeleri bu çalışmalar sonucunda kentimizde aday olan isimlerle buluşma düzenlemek ve bu buluşmalarda adaylara sunmak üzere bir rapor hazırladı.

yerel-secimlerin-tarihi

Rapora ona yakın STK katkı sunarken biz Grup Genç Kahramanlar olarak taleplerimizi şu şekilde sıraladık:

 • Sivil toplum örgütleri için Dernekler Yerleşkesi’ talep ediyoruz.
 • Pınarbaşı’nda yer alan Belediye Misafirhanesi Avrupa Birliği, Türkiye Ulusal Ajansı ve Diğer Kurumlardan kazanılan Projelerde; şehir dışından ve yurtdışından gelen katılımcılarımız için STK’lara tahsis edilmelidir. (Projelerde konaklama bütçesi düşük ve ekonomi seviyesinde olduğundan STK’lar için konaklama bir problem oluşturmaktadır.)
 • STÖ’lerin bilgi, bilinçlenme, hak temelli yaklaşım ve kapasitesini artırmak için yerel yönetimlerin sağlayacağı uzman desteği ve organizasyon aşamasındaki desteklerine ihtiyacımız vardır..
 • Yetişkin kadınların ve genç kızların çalışma hayatında ve toplumsal hayatta cinsiyet eşitliği dengesi gözetilerek yer almalarını kolaylaştıracak ortak projeler, sosyal sorumlulukları çalışmaları yapmayı istiyoruz.
 • Genç Dostu bir Kent ve Genç Dostu bir Aday, beklentimiz olması sebebiyle seçilecek olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye başkanının da genç dostu projeler ve işler yapmasını talep ediyoruz.
 • Gençlerin sosyalleşerek hayatı öğrenmeleri ve boş zamanlarını kalite aktiviteler ile geçirebilecekleri Gençlik Eğitim ve Kültür Evleri yapılmalıdır.
 • Gençlerin sosyal yaşama dâhil edilmesi için; Kariyer Fuarları, Gençlik Kampları, Gençlik Festivalleri ve Gençlik Bahar Şenlikleri ve Genç Yetenekler Müzik Yarışmaları geleneksel olarak düzenlenmeye başlanmalıdır.
 • Gençlerin spor ihtiyaçları için Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerine birer adet Kapalı Spor Salonları yapılmalıdır.
 • Yeni Şehir Stadyumu için ilgili Kuruluşlar harekete geçirilmelidir.
 • Kahramanmaraş Çocuk Dostu bir kent olmalıdır. Çocukların katılım süreçlerine dâhil edilebilmesi için Belediye Çocuk Atölyeleri ve Çocuk Meclisleri kurabilmelidir.
 • Hayvanların korunması acil bir ihtiyaçtır. Hayvanlar izole edilmeden şehir içinde ve şehir dışında doğal ortamlarda yaşayabilmelidirler. Barınaklar; hayvanların kötü muamele, aç, susuz ve bakımsız, ilgisiz bırakıldıkları yerlere dönüşmüştür. Hayvan hapishanesine ihtiyacımız yoktur. Hayvanlara kötü muamele ve zulme müsaade edilmemelidir.
 • Her parkta en az bir adet kedi evi en az bir adet köpek evi yapılmalıdır.
 • Merdiven altı kreşlerin denetlenmesi, kapatılmasını istiyoruz. Bu tarz mekânlarda çocuklar uzman olmayan, eğitimsiz ve vasıfsız öğretmen ve hocalar tarafından eğitim-öğretime maruz bırakılmaktadır.
 • Şehrimizde; tiyatro, opera, bale, konser, kültürel film, festival, gösterim gibi etkinlikler için mevcut kültür merkezlerinden daha büyük ve çok fonksiyonlu sadece sanatsal etkinlikler için kullanılacak olan bir Kültür Merkezine ihtiyacımız bulunmaktadır.
 • Şehrimizin tarihi, turizm, yiyecek – içecek zenginlikleri, yöresel ürün, gıda, el sanatları, dondurma, tarhana, kırmızıbiber, bakırcılık, çelik sanayi, tekstil, kaplıcalar, yaylalar, su alanları başta olmak üzere tüm değerlerimizin turizme kazandırılması için Kahramanmaraş Haritası üzerinde coğrafi işaretleme ile anlatılmalı ve bu görseller turizm tanıtma süreçlerinde kullanılmalıdır. Broşür olarak hazırlanmalı ve şehre gelen turistlere ilgili mekânlarda ve turizm ofislerinde bu broşür ve şehir turizm destinasyonları tanıtım katalogları verilmelidir.
 • Şehirde yatay mimariye geçilmeli, dikey ve yüksek katlı yapılaşma üretmekten vazgeçilmelidir. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri bu hususta birlikte hareket etmeli, ortak sorumluluk ve rol alarak çalışma yapmalıdırlar.
 • Şehirlerarası Terminal olarak kullandığımız, mevcut işlevsiz Otogar yeniden yapılmalı ya da geliş gidiş peronları birbirinden bağımsız olacak şekilde fonksiyonel olarak geliştirilmeli ve büyütülmelidir. Mevcut terminal İlçe Terminali olarak hizmet de verebilir.
 • Havayolu ile şehrimize gerçekleşen mevcut sefer sayıları ve şehrimize sefer düzenleyecek havayolu şirketlerinin sayısının artırılması için Ticaret ve Sanayi Odaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hava Yolu firmaları, Kahramanmaraş Valiliği ve Milletvekilleri ile birlikte ortak Hava Yolu Ulaşım Çalıştayı ve toplantıları düzenlenmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı olarak rol almalısınız.
 • Şehirde yol, kaldırım, meydan, park değişikliği çok sık yapılmaktadır. Defalarca değişen Kent Meydanı, defalarca değişen kaldırım parke ve kaldırım taşları ile yerel yönetimlerin kamu bütçelerine zarara verdiğini üzülerek gözlemlemekteyiz. Sizler şehrimizin bu sorunu çok iyi biliyorsunuz. Kahramanmaraş’ta YAP, SÖK, TEKRAR YAP uygulaması ve trajedisinden vazgeçilmesini istiyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s